Vitamiinid

Vitamiinid on orgaanilised mikrotoitained, mis toetavad meie organismi normaalseid füsioloogilisi funktsioone. Neid on ainult vaja pisikestes kogustes, mikrogrammidest kuni milligrammideni, kuid see eest tuleb neid tarbida pidevalt, sest neist ei teki organismi pikaajalist varu.      

vitamin-c
C-vitamiin mikroskoobi all

Nad on olulised, kuna:

 • osalevad ainevahetusprotsessis, reguleerivad närvide tööd, omavad rolli luu- ning lihaskoe moodustumisel
 • nad on vajalikud normaalseteks füsioloogilisteks funktsioonideks (kasvuks, paljunemiseks, nakkus- ja viirushaiguste eest kaitsmisel, vabade radikaalide kahjuliku toime eest võitlemisel) [1,2]

 

Kus kohast vitamiine saada?

Esmane vitamiiniallikas on ikka toit. Toitumisnõustaja, Erik Orgu, soovitab süüa võimalikult värskeid toiduaineid ja kui võimalik, siis et need oleksid orgaanilise-öko märgitusega, kuna sel juhul pole kasutatud mürke, lisaaineid ega väetisi. Kuna enamuse vajalikest vitamiinidest saab inimene kätte toiduga, eeldab see tervislikku eluviisi ja toitumist. Ühekülgse menüü või suure füüsilise ja vaimse pinge korral võib juurde võtta ka sobivaid lisandeid. Huvitav on vitamiinide puhul ka see, et nende vajadus elu jooksul muutub. Näiteks lastel ja vanematel inimestel tuleks tarbida natuke rohkem, nii ka rasedana, imetades või suure koormuse korral. Vitamiine tuleks terve ja tugevana püsimiseks tarbida regulaarselt [3].

 

Kas toiduained lähevad aina enam “energiavaesemaks”?

Paistab, et vitamiini- ja mineraalkogused erinevates juur- ja puuviljades ning seemnetes tõesti on näitamas langust just tänapäevaseid põllumajandusmeetodeid kasutades. Just seda leidsid erinevad siin nimetatud uuringud [4]:

 • Üks pöördeline uuring Donald Davise ja tema meeskonna poolt Texase Ülikoolis aastal 2004 näitas, et 1950. – 1999.ndate aastate vältel oli 43 erineva juur- ja puuvilja vitamiinide ja mineraalide (nii proteiini koguse, kaltsiumi, fosfori, raua, C- ja B2-vitamiini) puhul tähendatud langust,
 • Sarnase avastuse tegid ka Kushi Instituudi uurijad, kui leidsid, et 1975 – 1997 aastatel on koguni 12 erineva juurvilja keskmised kaltsiumi kogused kukkunud 27%, raua tasemed 37%, A-vitamiini kogused 21% ning C-vitamiini tasemed tervenisti 30%.
 • Britid ei erinenud samuti oma leidudega, kuna tähendasid, et 1930 -1980 aastate vahemikus on 20 juurvilja keskmine kaltsiumisisaldus langenud 19%, raud 22% ja  kaalium 14%.   
 • Üks uuring leidis, et inimene peaks sööma 8 apelsini, et saada sealt sama kogus A-vitamiini nagu meie vanavanemad ühe puhul said.

 

Seega tekib küsimus, et kas me kõik liigume vaikselt allamäge? Kas meist jäävad alles vaid inimvared, sest me oleme vitamiinidest nii puudu kui üldse saab olla? Vast ei pea nii olema. Iga inimene saab omaltpoolt midagi ära teha. Nagu enne sai mainitud, siis eelistada orgaanilist ja värsket toitu, lasta põllumaal puhata või võtta igaksjuhuks toidulisandeid. Lõppude lõpuks jõuab ikka kõik selleni, et kus on nõudlust, seal on ka pakkumist. Kui me ostame aina enam orgaanilisi aiasaadusi, vaatamata nende kõrgemale hinnale, siis toetame ettevõtjaid, kes tänu meile saavad aina enam toota ja pakkuda, mistõttu suurem konkurents viib viimaks hinna madalamale.

Arvestades seda, et juur- ja puuviljade toitainete kvaliteet on halvenenud (nagu siin uuringute põhjal mainitud sai) ning me ei jõua igapäevaselt orgaanilist toitu osta, oma hinna või kasvõi kättesaadavuse poolest (kõik meist ei ela linnades). Siis vaatamata sellele, et ideaalne oleks saada vitamiinid ja mineraalid toidust, siis tahes tahtmata tekib küsimus, et kas toidulisandid võiksid olla usaldusväärsed abilised, et igapäevaseid toitainete vajadusi katta?

organic-food-myths-carrots

Teadus on segaduses

Viimasel ajal on ilmunud erinevaid uuringuid, mis hoopiski väidavad vastupidist üldlevinud arusaamale vitamiinide kasulikkuse kohta.  Mõningates uuringutes leiti, et multivitamiinid ei enneta vähki ega südamehaigusi, ning neist ei pruugi ka kasu olla immuunsüsteemi ja energiataseme tõstmisel.

Teine teadustöö jällegi, nimelt Harvardi teadlaste poolt, leidis ristivastupidist, et multivitamiinide võtmine vähendab vähi riski 8%, aga südamehaiguste puhul effekt puudub. Samuti Fairfieldi ja Fletcheri 2002. aastal avaldatud teadustöös, mis analüüsis 1966 – 2002 aastate vahel erinevaid teadusartikleid, leiti et teatud vitamiinid on võimelised kroonilisi haigusi ära hoidma, nagu osteoporoos (D-vitamiin, kaltsium), vähk (foolhape, B6, B12) ja südamehaigused (foolhape, beta-karoteen).

 

Põhinedes eelnevalt välja toodule, siis kuidas oleks õigem toimida? Kas multivitamiinide asemel tarbida tavalisi vitamiine? Kas üldse võtta toidulisandeid? Või oodata, kuni teadusmaailm jõuab üksmeelele? Eks see jääb igaühe enda otsustada. Vaatamata teaduse pidevatele vahepealsetele vasturääkivustele – ühed väidavad üht ja teised teist, siis on jällegi vitamiinipuuduse tagajärjed vägagi reaalsed ning neid tuleks täie tõsidusega võtta.

 

Kui otsustada toidulisandite kasuks, et vahel tekkivaid toitainete võimalikke puudujääke katta, siis milliseid oleks kõige õigem võtta? Meie ümber on niivõrd palju erinevaid tooteid, et silme ees läheb kirjuks (minul küll läks!) ning mitmed neist on sama koostisega, lihtsalt nimi on erinev. Kui panin Google’i otsingusse terminid “osta vitamiinid”, siis pakuti mulle koguni 415 000 vastet! Vitamiinid, mineraalained, toidulisandid, multivitamiinid, spreid, geelid, tilgad, õlid … tervisepaketid? Viimasel ajal on mulle silma jäänud just need viimased, mis on mitmel pool tervise teemadega tegelevates ettevõtetes ilmuma hakanud. Millega tegemist? Seda otsustasingi uurida.

 

Olen tegelikult sagedane vitamiinide tarbija vaatamata vastanduvatele teadustöödele, sest eelistan tagajärgedega tegelemise asemel ennetustööd. Mida aeg edasi, seda enam eelistan  personaalseid lähenemist, mis vastaks just minu organismi vajadustele – pidades silmas ka hetkeseisundeid (nt. stress, unetus, jm), soolisi erinevusi, vanust ning aasta-aegu (suvel on organismi vajadused teised kui talvel). Seepärast otsustasingi rohkem infot nende pakettide kohta saada, kuna esmalt on tegu uue nähtusega ja teiseks need on professionaalide poolt loodud, ning pole just sama, kui ma poodi lähen ja esimese ettejuhtuva karbi haaran, tehes endale karuteene. Nende pakettide puhul paistab, et ettevõtted üritavad katta võimalikult täpselt iga indiviidi vajadused. Osad teevad vere- ja uriinianalüüse, teised jällegi lasevad teadlaste poolt koostatud küsimustiku täita ning  kolmandad lähtuvad inimese enda sisetundest (saame aru, kui meil on stress, energiapuudus, jm).

Kes, mida, pakub?

syn

SYNLAB

Tegemist on laboriga, mis viib läbi erinevaid analüüse inimeste terviseseisundi kohta. Nende paketid on omamoodi huvitavad (neid on koguni 17, keskmine paketihind 64.60 EUR), võttes vere- ja uriiniproovi, saavad nad täpse pildi organismi hetkeseisundist ehk mis vitamiinidest ja mineraalainetest inimesel puudu on. Nende seas on minu arvates ka mõningaid huvitavaid leide, nagu putukamürkide allergia, tolmuallergia ja puukborrelioosi analüüsid. Samuti positiivne on “Terviseriski” hindamine nii täiskasvanute kui laste puhul ning sellele lisana on võimalik osta 40+ mehe  ja 50+ naise lisapaketti.

 

Positiivne:

 • on keskendatud erinevatele vanusegruppidele ja inimrühmadele, nii allergiate, toidutalumatuste ja muude tervisehädade puhul.

 

Miinus:

 • ei paku omaltpoolt tooteid, et puudujääki katta – tooted peab ise ostma (siit saab 20% soodustust toidulisanditelt, kuna neil SynLab-iga koostöö kokkulepe).

 

 

Siis pälvisid minu tähelepanu Meravita ja Biaks, mis lähenevad hoopis teise nurga alt personaalsete toodete valdkonnas. Nende tervisepakettides on erinevad tooted, mis on kõik toodetud Eestis. Mõlemad propageerivad looduslikke, säilitusainete vabu ja igatepidi puhtaid tooteid.

meravita

MERAVITA

Selle ettevõtte pluss on kindlasti see, et tooted on eesti teadlastega koos arendatud, pakub mitmeid erinevaid vitamiine ja mineraalaineid, aga ka personaalseid tooteid (mis küsimustiku alusel igale inimesele eraldi luuakse), on säilitusainete-, GMO- ja gluteenivabad ning enamasti vegan sõbralikud. Kokku on neil 13 erinevat paketti (ühe paketi keskmine maksumus on umbkaudu 26,08 EUR). Järgnevad tervisepaketid on esindatud: kaalulangetaja pakett taimetoitlasele, tervisesõbra, tervisefänni, terviseguru, kaalulangetaja, taimetoitlase, ilu, anti-stressi, liigeste, terve naine 50+, terve mees 50+, 60+ ja anti-kolesterooli pakett. Näiteks, mulle hakkas silma anti-stress pakett, kus siis igale aasta-ajale vastavalt 4x aastas saadetakse erinevaid tooteid (sama toimitakse kõigi tervisepakettide puhul). Selle paketi puhul, vaadates sügist, näiteks septembrit, on näha, et ostja saab magneesiumikapslid B-grupi vitamiinidega ja kapslid närvidele naistepunaga, oktoobris kurkum piperiiniga ning novembris sacha inchi õli ja noorusekapslid Q-10ga. Paketi maksumus on 20 EUR kuus.

 

Positiivne:

 • on kindlasti hind, sest tervisepaketid on siin väljatoodutest kõige mõistlikuma hinnaga.
 • suur tootevalik
 • nn personaalsed tooted, mida mõningad paketid sisaldavad
 • info organiseeritus ja struktuursus,

 

Negatiivne

 • võiks personaalsemgi tootevalik olla (näiteks rohkem personaalseid tooteid ja kasvõi veretesti tegemise võimalus nagu SynLab-is)

 

biaks

BIAKS

Tegu on eesti ettevõttega, mis keskendub naturaalsetele toidulisandiditele ja loodustoodetele, sealhulgas tervisetooted, vitamiinid, batoonid, kehahooldus ning tervisepaketid.  Biaks pakub 10t erinevat paketti (ühe keskmine hind on 121,35 EUR). Olemas on paketid nagu: kaalust alla!, ainevahetus, energia, immuunsus, juuksed, liigesed, mehed, naised, sport ja uni. Võttes näiteks immuunsuse paketi, mis sisaldab C-vitamiini 100000 mg – 100% (L-askorbiinhape), D3-vitamiini 4000 IU – kolekaltsiferool, oliivõli, kookosõli ja kanepiseemneõli. Tooteid tuleks võtta paraleelselt minimaalselt kolm kuud. Maksmus on 62,80 EUR.

 

Positiivne

 • mitmed koostisosad on meie eesti loodusest (nt nõges, puude võrsed)
 • paketid on hästi ja hoolikalt läbimõeldud

 

Negatiivne

 • võiks personaalsem isegi tootevalik olla (kasvõi veretest (SynLab) või aasta-aegadest lähtuvalt tooted, nagu Meravitas)
 • kallid hinnad

 

Selline oli uute tervisepakettide väike analüüs. Loodan, et oli abiks informeeritud ja mõistliku otsuse tegemisel. Kui küsimusi on, või midagi arusaamatuks jäi, siis andke aga tulla.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s